MUDr. Henrieta Havrila

Narodila sa v Trnave. Lekárkou plánovala byť odjakživa, i keď v detstve to bola predstava skôr babky bylinkárky. Ale aj na gymnáziu, keď už to bola predstava reálnej lekárky, zbierala z časopisov rôzne články o bylinkách, “babské” recepty; neskôr čítala alternatívu rôzneho druhu, iné pohľady na ľudský život, telo, zdravie, chorobu, či smrť.

Spolu so štúdiom na Lekárskej fakulte v Bratislave začala študovať i na 1.škole tradičnej čínskej medicíny – TČM (Československá SinoBiologická spoločnosť z.s.). a hľadala ako prakticky prepojiť “západnú” medicínu s tou “východnou”.

Okrem iného ju lákala tiež práca na misiách v treťom svete. A tak vycestovala za svojím snom len pár mesiacov po skončení štúdia. Pracovala v Kambodži, na projekte s HIV + deťmi a počas nasledujúcich rokov sa sem opakovane vracala.

Na Slovensku po pár mesiacoch v práci, po hodinách strávených vypisovaním správ na počítači, sa po prvý krát ohlásili silné bolesti chrbta. A až postupne, uvedomením si, že dlhé roky trpí zanedbávanou skoliózou, ju to i napriek dokonalej absencii športu v jej živote začalo ťahať k rehabilitácii a tak zmenila svoje pôvodne plánované zameranie v medicíne.

Po zistení ako dokonale sa dá prepojiť rehabilitácia s neurológiou a za čo všetko v živote môže to klišé – “vystri sa” – našla konečne svoju západniarsku medicínsku vášeň.

V súčasnej dobe pracuje ako lekárka v odbore rehabilitácia a jej vášňou je posturológia – náuka o držaní tela a neurológia ľudského pohybu.

Vyšetruje a pracuje skĺbením screeningu držania tela, rehabilitačného vyšetrenia a terapeutických masáží, vrátane tuiny, ošetrovania akupunktúrnych bodov a všetkého ďalšieho, čo sa v živote naučí.

Štúdium, školenia, kurzy

Od 2015 a súčasne stále prebiehajúce – Posturologický  výcvik pre deti i dospelých – American Posture Institute

Aplikovaná neurológia pohybu – Academy of applied movement neurology, UK

2016, 2012-2013, 2010-2011, 2005-2006 lekárska stáž v Kambodži  – Vysoká škola sv. Alžbety v Bratislave

Uplynulé kurzy a školenia

2019 – 2020 Terapia thajskou masážou – International Thai Massage School, Amsterdam, Chi Nei Tsang – brušná masáž

2014-2018 Tuina, Evropská škola tuiny (pod záštitou 1.školy TČM v Prahe), Dr. Wang Fuyin, Václav Lukeš

2014 – Joga s terapeutickým zameraním

2011 – Práca s myofasciálnymi dráhami

Od 2011 – Rehabilitačné školenia a workshopy rôzneho zamerania – Spiral dynamic, DNS, Feldenkreis, Propriofoot… atď

2008-2010 Akupunktúrny výcvik v dĺžke trvania 200 hodín, MUDr. Gustáv Solár, Bratislava 1999-2005 Lekárska fakulta Univerzity Komenského, Bratislava, všeobecné lekárstvo