TUINA masáže

Tuina

Čínske masáže – tuina – sú staré ako samotná tradičná čínska medicína a v súčasnosti sa špecializácia tuina študuje v Číne v rámci lekárskeho odboru. Hoci môžu dané masáže pôsobiť relaxujúco, samotná tuina nie je relaxačná, ale liečebná masáž. To znamená, že niektoré body a dráhy môžu počas ošetrenia bolieť. Na druhej strane terapeut komunikuje s pacientom o hranici medzi „príjemnou“ a už neznesiteľnou bolesťou. Terapeut pôsobí nielen na aku body a dráhy, ale aj kĺby, šľachy, svalstvo, tkanivové štruktúry… Tuina je výborná nielen v spojitosti s ťažkosťami pohybového aparátu ale aj pri liečbe chronických ochorení, v gynekológii, pri ochoreniach s poruchou imunity, pri duševných problémoch, nespavosti… atď.

Je taktiež nezastupiteľná pri liečbe detí, ktoré sa akupunktúrnych ihiel často boja.

Z hľadiska čínskej medicíny tuinou sa spriechodňujú siete dráh qi, vyrovnáva sa jinjang, čiže dochádza k celkovému obnoveniu funkčnej rovnováhy, regulujú sa orgány zangfu, harmonizuje sa qi a krv a uvoľňujú sa kĺby.

Manipulačné techniky tuiny sa vykonávajú rôznymi časťami hornej končatiny: špičkami, bruškami či kĺbmi prstov, dlaňami, základňami dlaní, chrbtom ruky, predlaktím, špičkou lakťa. Masírovaný je zväčša oblečený – alebo je prikrytý plachtou. Niekedy sa v druhej polovici masáže použije olej na celkovú relaxáciu. Tuina sa často kombinuje s akupunktúrou, moxou, bankami a fytoterapiou.

Odporúčame priniesť si vhodné oblečenie, ktoré by malo byť voľné a po zákroku voliť oddychový rytmus prežitia dňa, piť dostatok tekutín, najlepšie vlažnú vodu.