Lymfodrenážna masáž

Manuálne vykonávaná lymfodrenážna masáž ma výrazný vplyv na lymfatický systém človeka, pretože spriechodňuje lymfatické cievy, a tým napomáha odtoku nadbytočnej vody z ľudského tela a vyplavovaniu toxických látok. Jej využitie je preventívneho aj liečebného charakteru a svoje uplatnenie nachádza tiež v estetickej oblasti ako účinná technika prevencie a odstránenia celulitídy.

Interval: U športovcov sa lymfodrenáž podáva 12-24 hodín pred výkonom a taktiež je možné ju podať ihneď po športovom výkone. Interval medzi jednotlivými masážami je veľmi individuálny. Liečebne možno podávať častejšie – 1-3x do týždňa s využitím kompresnej bandáže. Preventívne na odstránenie únavy a pocitu ťažkých nôh odporúčame absolvovať lymfodrenáž aspoň 1-2x do mesiaca.

Indikácie: lymfedém – opuch lymfatických ciev, prevencia opuchov a varixov, detoxikácia a regenerácia organizmu, únava – celková ale aj po športovom výkone, bolesti hlavy, migréna, žilová nedostatočnosť, celulitída, spomalenie procesu starnutia, v tehotenstve – opuchy nôh.

Kontraindikácie absolútne: akútne horúčkové stavy, infekčné ochorenia, akútne žilové ochorenie, nejasné brušné ťažkosti, neliečené malígne ochorenia, opuchy spôsobené poruchami pečene či obličiek, srdcové zlyhávanie, zvýšený vnútroočný tlak.

Kontraindikácie relatívne: menštruácia, tehotenstvo, zvýšený krvný tlak v liečbe (od 150/100 – absolútna kontraindikácia).